четвер, 4 березня 2021 р.

Радять фахівці.

Чи корисно дотримуватись посту і як це робити правильно.

15 березня розпочнеться Великодній піст. Чимало вірних його дотримуються в очікуванні свята Христового Воскресіння. Тож як постити правильно, щоб не зашкодити собі а навпаки, покращити стан організму. Адже недаремно преподобний Ісаак Сирін закликав «Остерігайтеся, щоб під час посту не стало знеможеним тіло і щоб кожний із вас не впав у смуток і душа не стала збентеженою».

Отож, на думку фахівців, великою перевагою є те, що під час посту люди відмовляються від вживання ковбас, сардельок і копченостей – це зменшує ризик виникнення деяких видів раку, а також гіпертензії та порушення обмі­ну жирів. Натомість овочів та фруктів радять вживати якомога більше. Відтак отримаєте вітаміни, мікроелементи, клітковину – і матимете здоровий кишківник, судини, мозок, шкіру й зміцни­те імунітет.

Урізноманітнюйте меню. Піст – це не лише вінегрет. Це також пастернак, селера, кольрабі, ріпа, редиска, чорно­слив, порей, гострий перець, петрушка, черемша, часник, яблука, журавлина, обліпиха, зелений горошок, томатна паста, кукурудза і гриби.

Не варто відмовлятись і від бобових. Адже саме бобові – джерело повноцінно­го білка, тобто незамінних амінокислот, а ще вони багаті на вітаміни групи В та мікроелементи: калій, фосфор, залізо, цинк і марганець. їх можна додавати в супи та в салати, робити з них паштети.

Сочевиця, горох, нут, квасоля та боби – це ще й повільні вуглеводи. Тоб­то вони стрімко не підвищують рівень цукру в крові. Якщо після вживання ква­солі та бобів почуваєтеся погано, відчу­ваєте здуття, то спробуйте тушкований зелений горошок, нут та сочевицю, від­варюйте їх з додаванням соди.

А ще, на думку фахівців МОЗу, піст – це привід згадати про гриби. До речі, нещодавнє дослідження показало, що дві порції грибів на тиждень можуть зни­зити ризик деменції у старшому віці.

І не варто зовсім відмовлятись від жи­рів.

Поліненасичені жирні кислоти потріб­ні імунній системі і мозку. Відсутність холестерину в раціоні збільшує ризик депресії та порушення утворення стате­вих гормонів.

То що робити? Їсти горіхи, льон, гар­бузове та соняшникове насіння піст не забороняє. В них є вітамін Е та по­ліненасичені жирні кислоти. їх слід їсти справді багато.

Схуднення під час посту дещо звіль­нить запаси вітаміну Д – жирової ткани­ни, тож дотримуйтесь посту, але не зло­вживайте вуглеводами.

Поєднуйте горіхи і моркву чи курагу – так організм засвоюватиме жиророз­чинний провітамін А.

Яйця зможуть замінити соєві продук­ти, гарбузове та соняшникове насіння, кукурудза та шпинат.

Навіть у Великий піст є декілька днів, коли можна їсти рибу. Багато хто, на жаль, з різних причин риби не їсть і без посту. А дарма: регулярне споживання жирної морської риби (оселедця, скумб­рії) забезпечує мозок, серце, судини та імунну систему омега-3 поліненасиченими жирними кислотами. Достатньо з'їсти одну велику запечену скумбрію на тиждень, щоб покрити потребу в жирах.

Але якщо ви вирішили не вживати рибу, то щодня їжте лляне та гарбузове насіння, волоські горіхи, морську капус­ту та тахіні (кунжутну пасту). Це певною мірою компенсує нестачу омега-3 поліненасичених жирних кислот.

І краще вживати каші, а не макарони. У кашах – гречаній, перловій, пшенич­ній, пшоняній, вівсяній, кукурудзяній – окрім вуглеводів, є клітковина, мікро­елементи, вітаміни групи В та білок. Кожна із цих круп має свою суперсилу. До того ж каші добре поєднуються з на­сінням гарбуза та льону і грибами.

При підготовці статті був використаний матеріал з газети «Найкращі жіночі історії».

Завідуюча бібліотекою-філією №13                     Г. Недвецька

 

Немає коментарів:

Дописати коментар