четвер, 13 вересня 2018 р.

Поради батькам


15 ПОРАД БАТЬКАМ ШКОЛЯРІВ


1. Будіть дитину завжди спокійно. Прокинув­шись, вона має побачити вашу усмішку і по­чути ласкавий голос. Не підганяйте її зранку і не смикайте через дрібниці, не докоряйте за помилки, навіть якщо «вчора попередили».
2. Не підганяйте! Уміння розрахувати час - ваше завдання, і якщо вам це погано вдаєть­ся, то провини дитини в цьому немає.
3. Не відправляйте дитину до школи голо­дну. До шкільного сніданку їй доведеться ба­гато працювати. Переконайтеся, що дитина попила досить води.
4. Прощаючись, не кажіть: «Не балуйся», «Веди себе добре», «Щоб сьогодні не було поганих оцінок» і т. п. Побажайте удачі, гарно­го дня, підбадьорте, знайдіть кілька ласкавих слів. У дитини попереду важкий день.
5. Забудьте фразу «Що ти сьогодні отри­мав?». Зустрічайте дитину після школи спокій­но, не звалюйте на неї тисячу запитань, дайте розслабитися (згадайте, як ви самі відчуваєте себе після важкого робочого дня, багатогодинного спілкування з людьми). Якщо ж дитина занадто збуджена, жадає поділитися з вами чи­мось, не відмахуйтеся, не відкладайте «на по­тім», вислухайте, це не займе багато часу.
6. Якщо бачите, що дитина засмучена, але мовчить, не допитуйтесь. Нехай вона заспоко­їться, тоді і розповість все сама. Найкраще тут використовувати «активне слухання».
7. Вислухавши зауваження вчителя, не поспі­шайте влаштовувати прочухана і постарайтеся, щоб ваша розмова з учителем відбувалася без дитини. Пам'ятайте, що лайка і покарання нічо­му не навчать дитину. Краще обговорити з нею те, що сталося, і спонукати її поміркувати, як можна виправити ситуацію.
8. Після школи не квапте сідати за уроки, не­обхідно 2-3 години відпочинку (а в першому класі добре б години півтори поспати) для від­новлення сил. Кращий час для виконання до­машнього завдання - з 15.00 до 17.00. Заняття вечорами марні, дитині вже складно що-небудь запам'ятати або засвоїти. Завтра доведеться все починати спочатку.
9. Не змушуйте робити всі уроки відразу, після 15-20 хв. занять необхідні 10 - 15 хв. «пере­рви». Під час таких перерв важливо, щоб дити­на встала і порухалася.
10. Під час виконання уроків не сидіть у дити­ни «над душею», дайте можливість попрацюва­ти самій, але вже якщо потрібна ваша допомога, наберіться терпіння. Спокійний тон, підтримка («у тебе все вийде», «ось молодець», «давай розберемося разом», «я тобі допоможу»), по­хвала (навіть якщо поки не дуже виходить) необхідні. Не акцентуйте увагу на оцінках.
11. У спілкуванні з дитиною намагайтеся уни­кати умов: «Якщо ти не зробиш це, то тоді...» або «Якщо ти зробиш, то...». Краще викорис­товуйте інше формулювання: «Коли ти зробиш уроки, тоді можна буде...»
Таке формулювання демонструє дитині пев­ну послідовність подій. Коли відбудеться подія «У», тоді відбудеться подія «X». Наприклад: «Коли ти пообідаєш, тоді зможеш з'їсти де­серт», «Коли ти помиєшся і ляжеш в ліжечко, я зможу тобі почитати».
12. І звичайно, наше улюблене королівське правило: знайдіть протягом дня хоча б півгоди­ни, коли ви будете належати тільки дитині, не відволікаючись на домашні турботи, комп'ютер, телефон, телевізор і спілкування з іншими чле­нами сім'ї. У цей момент найважливіше - дитячі справи, турботи, радості й невдачі. Робіть у цей час із дитиною саме те, що цікаво їй.
13. Будьте уважні до скарг дитини на голо­вний біль, втому, поганий стан. Найчастіше це об'єктивні показники втоми, труднощів у навчан­ні.
14. Врахуйте, що навіть «зовсім великі» діти (ми часто говоримо «Ти вже великий» 7-8-річній дитині) дуже люблять казку перед сном, пісеньку і ласкаве погладжування. Все це за­спокоює їх, допомагає зняти напругу, що нако­пичилася за день, і спокійно заснути. Намагай­теся не згадувати перед сном неприємностей, не з'ясовувати стосунків, не обговорювати за­втрашню контрольну тощо.
15. Вибирайте єдину тактику спілкування всіх дорослих в сім'ї з дитиною, свої розбіжності щодо педагогічної тактики вирішуйте без дити­ни. Якщо щось не виходить, порадьтеся з учите­лем, лікарем, психологом.

При підготовці статті був використаний матеріал з газети «Батьки і діти».
Завідуюча бібліотекою-філією №13                      Г. Недвецька

Немає коментарів:

Дописати коментар