Трудові мігранти можуть отримувати
пенсійні виплати і в Україні, і за кордоном
Попри те, що точну кількість українців, які працюють за кордоном, порахувати неможливо, на даними Евростату, на кінець 2019 року лише в країнах ЕС посвідки на проживання отримали 1,3 мільйона українців.
Коли приходить час отримувати пенсію, у людей, що працювали за кордоном, виникає чимало питань. Нині пенсійний вік в Україні – 60 років для чоловіків та жінок, трудовий стаж – не менш як 28 років. Якщо особа багато років пропрацювала за кордоном, де взяти такий стаж?
Як йдеться на сайті Пенсійного фонду України, розрахунок пенсій трудових мігрантів має свої особливості.
Українське законодавство передбачає зарахування періодів праці до страхового стажу для громадян, які офіційно працюють чи раніше працювали за кордоном. Для цього наша держава уклала двосторонні та багатосторонні міжнародні договори з соціального пенсійного забезпечення з 23 країнами – Вірменією, Казахстаном, Киргизстаном, Росією, Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном, Угорщиною, Молдовою, Білоруссю, Грузією, Азербайджаном, Монголією, Румунією, Латвією, Литвою, Словаччиною, Чехією, Болгарією, Естонією, Іспанією, Португалією та Польщею.
На жаль, із такими державами, як Італія, Німеччина, Канада та США, де також чимало трудових мігрантів-українців, наразі немає укладених угод, тож зарахувати стаж – неможливо. Мінсоцполітики каже, що проводить перемовини з цього питання.
Договори, які уклала Україна, є двох видів: за територіальним та пропорційним принципами.
Територіальний принцип передбачає, що український Пенсійний фонд розрахує розмір пенсії на підставі всього трудового стажу (і українського, і отриманого в іншій країні) та всіх зарплат. Це стосується переважно держав – членів колишнього СРСР. До прикладу, жінка працювала 15 років у Азербайджані й звертається до Пенсійного фонду для обрахунку пенсії. ПФ зарахує стаж в Азербайджані, наче жінка працювала весь цей час в Україні, до всього візьме до уваги й зарплату особи в іншій країні – її розмір вплине на розмір пенсії.
Пропорційний принцип – складніший в обрахунках. Такі договори були укладені вже в часи незалежності з низкою європейських країн. Кожна країна призначає та виплачує пенсію лише за стаж, який людина отримала на її території. Однак відпрацьовані роки в іншій країні зараховуються до загального трудового стажу і дають підстави для оформлення пенсії.
До прикладу, чоловік пропрацював 18 років в Україні та 12 років – у Польщі. Пенсійний фонд плюсує цей стаж – особі можуть призначати пенсію. Але платити ПФ буде лише за той стаж, який був набутий в Україні. Оскільки чоловік має 12 років стажу ще й у Польщі, то зможе отримувати пенсію і від польського пенсійного фонду.
Аби зарахувати особі стаж, набутий в державах, з якими укладено угоди щодо соціального пенсійного забезпечення, Пенсійний фонд направляє формуляри до іноземних пенсійних фондів, і отримує у відповідь інформацію про сплату працівником страхових внесків – це і буде підтвердженням закордонного стажу.
Документи про працевлаштування з місця роботи, видані установами чи організаціями, – не приймаються. Так само, аби оформити пенсію українцеві, який працював у іншій країні й досі там проживає, потрібно звернутись у місцевий пенсійний фонд, який самостійно зв'яжеться із ПФУ.
Що цікаво, у 2020 році Пенсійний фонд України надіслав за кордон майже 155 тисяч доларів та понад 3 мільйони євро пенсійних виплат.
При підготовці статті був використаний матеріал з газети «Порадник господаря».
Завідуюча бібліотекою-філією №13 Г. Недвецька
Немає коментарів:
Дописати коментар