вівторок, 26 липня 2022 р.

Антибіотики - за електронним рецептом: що це означає для пересічних українців

 

Під час перехідного періоду будуть дійсними і електронні, і паперові рецепти



У Міністерстві охорони здоров'я (МОЗ) попередили, що з 1 серпня ан­тибіотики відпускатимуться тільки за електронним рецептом. Що це оз­начає, і чи нововведення не обмежу­ватиме права українців на лікуван­ня, давайте дізнаємось разом.

Передумови введення електронного рецепта

Згідно зі статистикою, кожен другий українець купує антибіотики без при­значення лікаря. Як наслідок - у лю­дини формується стійкість організму до лікування цією групою препаратів, а в деяких випадках самолікування призводить до важких наслідків для здоров'я. Якщо ж розглянути пробле­му у масштабах суспільства, то все біль­ше інфекцій набувають стійкості до ме­дикаментів. Тому для контролю обсягів призначення і вживання антибіотиків в Україні прийнято рішення про про­даж препаратів за електронним рецеп­том. Причому цю програму планували запустити ще у квітні, однак масштаб­на війна внесла корективи і нововведен­ня відклали до серпня.

Процедура отримання

Щоб отримати електронний рецепт на антибіотики, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря або до вузь­кого фахівця, отримати рецепт на дію­чу речовину і купити препарат у ап­теці. До речі, внутрішньо переміщені особи можуть звернутися до будь-яко­го сімейного лікаря, незалежно від то­го, з ким укладена декларація. Елек­тронний рецепт не дає права на зниж­ку, тобто препарат в аптеці доведеть­ся купувати за власні гроші. Зробити це можна у будь-якій аптеці незалеж­но від місця проживання чи отриман­ня рецепта. А ось виписувати елек­тронні рецепти має право лише ліку­вальний заклад, який працює з елек­тронною системою охорони здоров'я (ЕСОЗ). Інші заклади поки що випи­суватимуть паперові рецепти. Так са­мо паперові рецепти виписуватимуть пацієнтам, у яких немає смартфонів. Передбачається, що перехідний період триватиме до кінця року.

Чому важливо, щоб антибіотики продавалися лише за призначенням лікаря?

Для українців антибіотики - це та­ка собі «пігулка від усіх хвороб». Дуже часто при звичайному нежиті чи будь-якій вірусній інфекції ми біжимо в ап­теку і купуємо антибіотик - про всяк

випадок. «Насправді більшість інфек­цій верхніх дихальних шляхів і шлун­ково-кишкового тракту не потребують лікування антибіотиками, - пояснюють фахівці Центру громадського здоров'я України. - Зазвичай ці вірусні інфек­ції минають самостійно або потребу­ють симптоматичного лікування. Варто пам'ятати, що антибіотики не діють на віруси і можуть лише зашкодити».

Проте особлива небезпека неконтро-льованого прийому антибіотиків в ін­шому. Це знижує їхню ефективність -розвивається так звана антибіотикоре-зистентність. Тобто бактерії набувають здатності протистояти антибіотикам і можуть «ділитися» цією здатністю з іншими бактеріями. Це призводить до того, що при серйозних захворюаннях, коли антибіотики життєво необхідні, вони просто не діють. Тому доводиться шукати інші шляхи лікування, призна­чати антибіотики сильнішої дії, а іноді не діють жодні з відомих антибіотиків. За даними Всесвітньої організації охо­рони здоров'я, антибіотикорезистент-ність входить в десятку найбільших за­гроз для людського здоров'я.

Що буде, коли антибіотики стануть недієвими

Антибіотики - це речовини, які приг­нічують ріст найпростіших мікроор­ганізмів. «Роблять вони це, руйную­чи клітинні стінки бактерій, ядра їх­ніх клітин, нуклеїнові зв'язки, приг­нічують синтез білка, пояснюють фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України. - Якщо коротко - до­помагають організму протистояти бак­теріям. Не існує антимікробного препа­рату, який би подіяв на всі види бак­терій. Саме тому призначення антибіо­тиків - справа лікаря. Безвідповідальне вживання антибіотиків є причиною по­яви резистентних бактерій, тобто стій­ких до антибіотиків. Так і виникає ан-тибіотикорезистентність, а з нею й ри­зик одного разу просто не вилікуватися від хвороби, не пережити операцію або померти під час пологів».

При підготовці статті був використаний матеріал з газети «Є!Сімейна».

   Підготувала зав.бібліотекою-філією №13 Панасюк А.В.

Немає коментарів:

Дописати коментар