середа, 4 липня 2018 р.

Продовжуємо цикл цікавих фактів



Якщо реакція манту позитивна.
 

 Трапляється, що після чергової проби Манту ущільнення на її місці виявля­ються досить великими. Після огляду лікар направляє дитину з мамою до фтизіатра. У підсумку – ходіння по фа­хівцях затягується, мама нервує, але через якийсь час повторне Манту дає нормальні показники.
Що ж таке реакція Манту? З якою метою її роблять? І які результати повинні насторожити батьків?
Манту – це шкірна проба (імунологічний тест), яка показує, чи є в організмі туберкульозна ін­фекція. Це не щеплення! В ній немає мікробів. Як діюча складова препарату використовується туберкулопротеїн – алерген, який при внутрішньошкірній пробі може викликати специфічну реакцію у тих, хто інфікований туберкульозом або вакцинований.
ХТО ПІДЛЯГАЄ ДОСЛІДЖЕННЮ?
Реакції Манту підлягають усі діти у віці до 17 років, починаючи з першого року життя. Дослі­дження проводять раз на рік, окремо від будь-яких інших щеплень.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В ОРГАНІЗМІ ДИТИНИ ПІСЛЯ ПРОБИ МАНТУ?
На шкірі, в місці введення препарату, вини­кає невелике запалення. Воно викликане на­копиченням Т-лімфоцитів – специфічних клітин крові, відповідальних за протитуберкульозний імунітет. Фрагменти мікобактерій «притягу­ють» до себе лімфоцити з найближчих крово­носних судин шкіри. Але в «гру» вступають не всі Т-лімфоцити, а тільки ті, Що вже «знайомі» з паличкою Коха. В результаті – якщо організм дитини контактував зі справжньою мікобакте­рією туберкульозу, то лімфоцитів буде більше, запалення - інтенсивнішим, реакція Манту -«позитивною».
ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА «ҐУДЗИКОМ»?
Протягом трьох днів не допускати контакту місця проби з водою й іншими рідинами.
Не розчухувати «ґудзик». Не мазати місце проби зеленкою, перекисом. Не заклеювати лейкопластиром. Усе це може вплинути на ре­зультат проби. Після оцінки результатів, на тре­тю добу після ін'єкції, якщо утворилися гнійничок або виразка, їх слід обробляти так само, як будь-яку іншу ранку.
ОЦІНКА РЕЗУЛЬТАТІВ
Через 72 години після ін'єкції лікар вимірює розмір «ґудзика». Почервоніння навколо ущіль­нення не є ознакою інфікованості або імунітету до туберкульозу.
Від розміру «ґудзика» при постановці проби Манту залежить оцінка результату
0 -1 мм – негативна реакція. Почервоніння й ущільнення немає. Бактерії туберкульозу ніко­ли не потрапляли в організм.
2 - 4 мм – сумнівна реакція.
5 - 15 мм – позитивна реакція. Вказує на те, що у людини є імунітет проти туберкульозу.
16 мм – причина незрозуміла.
17 мм і більше – гіперергічна реакція. Вказує на явне потрапляння великих кількостей бакте­рій в організм і зараження туберкульозом.
Якщо ж після обстеження людина виявляєть­ся здоровою навіть при великому розмірі почер­воніння, така реакція є наслідком перенесеного алергічного або інфекційного захворювання. Такий висновок має право зробити тільки лікар-фтизіатр (фахівець із туберкульозу).
Позитивна реакція Манту – це сигнал до дії. Лікар-фтизіатр має право направити дитину в спеціалізований протитуберкульозний диспан­сер для проведення додаткових аналізів і кон­сультацій.
ПРОТИПОКАЗАННЯ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ПРОБИ МАНТУ
Шкірні захворювання. Гострі та хронічні хво­роби в стадії загострення - в цьому разі пробу Манту ставлять через 1 місяць після зникнення всіх симптомів. Алергічні стани (харчова або медикаментозна алергії, алергічний дерматит). Епілепсія. Проба не повинна проводитися в один день з іншими щепленнями.

За матеріалами видання «Здоров 'я-інфо»
Г.Недвецька, завідуюча бібліотекою-філією №13

Немає коментарів:

Дописати коментар