Обираємо солену рибу
Соління риби відбувається в результаті заміщення частини рідини у тканинах риби концентрованим розчином солі, це перешкоджає псуванню. М'ясо відрізняється високими споживчими якостями, використовується в їжу без кулінарної обробки. Найкраща солона риба виходить тільки зі свіжої, і – жирних сортів.
Якщо ви купили готову рибу, огляньте упаковку. Переконайтеся у цілісності вакууму. Плівка повинна щільно прилягати до риби. Присутність повітря чи великої кількості рідини є недопустимою – це ознаки порушення технології виробництва.
Якщо на поверхні риби присутній білуватий слиз, її вживати не можна. Найтяжчі отруєння спричиняє саме риба у вакуумній упаковці, якщо вона неправильно зберігалася. Найбезпечніша риба – засолена повністю (з головою та хвостом). Найчастіше кишкова паличка та інші небезпечні мікроорганізми живуть у рибі, що продається на вагу.
Обираємо копчену рибу
Риба коптиться під впливом диму. При тлінні тирси виділяються ароматичні летючі речовини, вони просочують рибу, надаючи приємного специфічного смаку і запаху. Розрізняють холодне і гаряче копчення. При гарячому риба сильно розм'якшується, термін зберігання невисокий: продукцію краще одразу спожити. Холодне копчення дає продукт більш стійкий до зберігання. Така риба в охолодженому стані може зберігатися до трьох місяців. Копчені сорти цінних риб є делікатесом. Риба якісного копчення має суху поверхню, золотисто-жовту на вигляд, м'якоть щільної консистенції, приємний запах диму. Зберігати копчену рибу потрібно в прохолодному місці.
У промисловості процес копчення риби триває до п'яти днів, залежно віл виду і розміру риби. Але деякі виробники навчилися виготовляти копчену рибу іншим способом спочатку вони вимочують її в сольовому розчині, а потім обробляють спеціальним рідким ароматизатором, який називається "рідкий дим". Зовні риба схожа на копчену, має привабливий золотистий вигляд, аромат. Але насправді "рідкий дим" не консервує продукт, а лише фарбує його й ароматизує. Тож така продукція швидко псується і є небезпечною для здоров'я.
Як відрізнити рибу натурального копчення і копчену за допомогою "рідкого диму"? Ось ознаки неякісної копченої риби:
♦ Маслянисті кольорові розводи – помаранчеві, сині, зелені.
Це означає, що рибу вимотували в хімічному розчині. Риба, копчена на дров'яному диму, має чисту матову шкірку.
♦ Важка. Вимочена в хімічному розчині, риба просочується ним і стає важкою. Якісна продукція – щільна, суха і відносно легка.
♦ Сильний копчений запах. Аромат у риби, обробленої "рідким димом", схожий на аромат звичайної копченої риби, але більш різкий, насичений, сильний. Тобто він приємний з відстані, а коли ви піднесете рибу до носа, то відчуєте, що аромат аж занадто виражений. Риба, копчена на дровах, матиме більш ніжний, стриманий запах.
♦ М'яка. М'язові тканини риби від вимочування у хімічному розчині руйнуються, і риба перестає тримати форму її важко розрізати на рівненькі шматочки навіть найгострішим ножем, адже вона просто розвалюється, а найчастіше всередині взагалі виглядає, як кашоподібна суміш. Справжня копчена риба, навіть копчена гарячим способом, при розрізанні тримається купи або розпадається на великі шматки, які тримають форму.
При підготовці статті був використаний матеріал з газети «Проскурів».
Завідуюча бібліотекою-філією №13 Г. Недвецька
Немає коментарів:
Дописати коментар