субота, 17 квітня 2021 р.

Цікава інформація

Трудові мігранти можуть отримувати 

пенсійні виплати і в Україні, і за кордоном

       Попри те, що точну кіль­кість українців, які працюють за кордоном, порахувати неможли­во, на даними Евростату, на кінець 2019 року лише в країнах ЕС посвідки на проживання отримали 1,3 мільйона українців.

Коли приходить час отриму­вати пенсію, у людей, що пра­цювали за кордоном, виникає чимало питань. Нині пенсій­ний вік в Україні 60 років для чоловіків та жінок, трудо­вий стаж – не менш як 28 ро­ків. Якщо особа багато років пропрацювала за кордоном, де взяти такий стаж?

Як йдеться на сайті Пенсій­ного фонду України, розраху­нок пенсій трудових мігрантів має свої особливості.

Українське законодавство передбачає зарахування періо­дів праці до страхового стажу для громадян, які офіційно працюють чи раніше працю­вали за кордоном. Для цього наша держава уклала двосто­ронні та багатосторонні між­народні договори з соціально­го пенсійного забезпечення з 23 країнами – Вірменією, Ка­захстаном, Киргизстаном, Ро­сією, Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном, Угорщиною, Молдовою, Біло­руссю, Грузією, Азербайджа­ном, Монголією, Румунією, Латвією, Литвою, Словаччи­ною, Чехією, Болгарією, Есто­нією, Іспанією, Португалією та Польщею.

На жаль, із такими держава­ми, як Італія, Німеччина, Ка­нада та США, де також чима­ло трудових мігрантів-українців, наразі немає укладених угод, тож зарахувати стаж – неможливо. Мінсоцполітики каже, що проводить перемо­вини з цього питання.

Договори, які уклала Укра­їна, є двох видів: за терито­ріальним та пропорційним принципами.

Територіальний принцип передбачає, що український Пенсійний фонд розрахує розмір пенсії на підставі всьо­го трудового стажу (і україн­ського, і отриманого в іншій країні) та всіх зарплат. Це сто­сується переважно держав – членів колишнього СРСР. До прикладу, жінка працювала 15 років у Азербайджані й звер­тається до Пенсійного фонду для обрахунку пенсії. ПФ зара­хує стаж в Азербайджані, наче жінка працювала весь цей час в Україні, до всього візьме до уваги й зарплату особи в ін­шій країні – її розмір вплине на розмір пенсії.

Пропорційний принцип – складніший в обрахунках. Та­кі договори були укладені вже в часи незалежності з низкою європейських країн. Кожна країна призначає та виплачує пенсію лише за стаж, який лю­дина отримала на її території. Однак відпрацьовані роки в іншій країні зараховуються до загального трудового стажу і дають підстави для оформлен­ня пенсії.

До прикладу, чоловік пропрацював 18 років в Украї­ні та 12 років – у Польщі. Пен­сійний фонд плюсує цей стаж – особі можуть призначати пенсію. Але платити ПФ буде лише за той стаж, який був на­бутий в Україні. Оскільки чо­ловік має 12 років стажу ще й у Польщі, то зможе отримува­ти пенсію і від польського пен­сійного фонду.

Аби зарахувати особі стаж, набутий в державах, з якими укладено угоди щодо соціаль­ного пенсійного забезпечен­ня, Пенсійний фонд направ­ляє формуляри до іноземних пенсійних фондів, і отримує у відповідь інформацію про сплату працівником страхо­вих внесків – це і буде підтвер­дженням закордонного стажу.

Документи про працевлашту­вання з місця роботи, видані установами чи організаціями, – не приймаються. Так само, аби оформити пенсію україн­цеві, який працював у іншій країні й досі там проживає, потрібно звернутись у місце­вий пенсійний фонд, який са­мостійно зв'яжеться із ПФУ.

Що цікаво, у 2020 році Пен­сійний фонд України надіслав за кордон майже 155 тисяч до­ларів та понад 3 мільйони євро пенсійних виплат.

 

 При підготовці статті був використаний матеріал з газети «Порадник господаря».

Завідуюча бібліотекою-філією №13                     Г. Недвецька

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар